lundi 12 septembre 2016

C.O.L.O. - 22. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL SZTUK PERFORMATYWNYCH A PART

C.O.L.O.
22. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL SZTUK PERFORMATYWNYCH A PART Katowice, 10-19 czerwca 2016
17 czerwca (piątek) 16:00 Kinoteatr Rialto LE COLLECTIF DES YEUX (Francja): C.O.L.O. [performens] Bilety w cenie 15 zł do nabycia w kasie Kinoteatru Rialto.


Le Collectif des Yeux został założony w 2006 roku w Paryżu przez Biño Sauitzvy'ego, brazylijskiego aktora, tancerza, akrobatę i reżysera, mieszkającego od 2003 roku we Francji. Formacja skupia się na poszukiwaniu własnej estetyki, zrodzonej z osobistych doświadczeń i indywidualnych poszukiwań. Jej założyciel Biño Sauitzvy współpracował z wieloma artystami różnych dziedzin (ostatnio z amerykańską grupą muzyczną Coco Rosie), jest twórcą kilkunastu projektów, głównie solowych i duetów z pogranicza performensu, teatru i tańca. Od 2010 roku Sauitzvy wykłada w Katedrze Dramatu Uniwersytetu 8 w Paryżu.

Performens „C.O.L.O.” inspirowana jest trzema pojęciami francuskiego filozofa Gillesa Deleuze'a, dotyczącymi rozważań na temat „istniena” pomnika: "wibracja”, „uścisk” i "wycofanie". Spektakl „C.O.L.O.” to pomnik na żywo, żywa rzeźba, złożona z dwóch ciał. Tytuł „C.O.L.O” pochodzi od portugalskiego słowa „colo”, które oznacza wzięcie kogoś za rękę lub podniesienie kogoś, by go ochronić. Oznacza na przykład wzięcie dziecka w ramiona, by je nakarmić, uspokoić i dodać mu otuchy. Spektakl nawiązuje do koncepcji zatrzymanego obrazu Samuella Becketta. Zatrzymując w kadrze teatralną akcję, wstrzymujemy na chwilkę czas – jest tylko tu i teraz, nie ma przeszłości i przyszłości. Tylko obraz się liczy. Jednak chwili nie sposób zatrzymać, a czasu powstrzymać. Obraz jest wypierany prze imperatyw kontynuacji i zwyczajny ból fizyczny wykonawców. Co wtedy jednak, gdy nie ma jak i nie ma czego kontynuować? Pozostaje walka z bólem i rozpaczliwa próba zastygnięcia w teraźniejszości, której nie chce się utracić. W performensie Sauitzvy’emu partneruje francuski tancerz Thomas Laroppe.

Pomysł : Biño Sauitzvy
Występują: Biño Sauitzvy i Thomas Laroppe
Muzyka : Cyrielle Desserrey
Premiera: 2011

http://www.apart.art.pl/22fest.htm

Aucun commentaire:

Enregistrer un commentaire